„Urodziny Patrona” to święto całej społeczności Zespołu Szkół i jeden z ważnych elementów 5-letniego projektu edukacyjnego „Pod znakiem Staszica”.
Zespół Szkół w Gąbinie od wielu lat jest członkiem Towarzystwa Szkół Staszicowskich, ruchu intelektualno-etycznego skupionego wokół postaci Patrona, zrzeszającego szkoły staszicowskie z całej Polski. W tym roku podczas XXXV Sympozjum Szkół Staszicowskich, które miało miejsce w Nowym Tomyślu, odbyła się czwarta odsłona 5-letniego projektu edukacyjnego „Pod znakiem Staszica”, który finalnie zmierza do roku 2026, kiedy to będziemy obchodzić 200. rocznicę śmierci księdza Staszica – przyszły rok Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rokiem księdza Stanisława Staszica.
„Urodziny Patrona” realizowane są przez Zespół Szkól im. Stanisława Staszica w Gąbinie we współpracy z Towarzystwem Szkół Staszicowskich, stowarzyszeniami IUVENES oraz Razem Możemy Więcej, Biblioteką Aleksandryjską im. św. Tomasza z Akwinu w Dobrzykowie, zostały także objęte Honorowym Patronatem Pana Sylwestra Ziemkiewicza – Starosty Płockiego. Wydarzenie o charakterze lokalnym wpisuje się w realizację ogólnopolskiego projektu szkół staszicowskich.
Pierwsza edycja wydarzenia przeniosła nas do epoki stanisławowskiej, przypomnieliśmy wówczas zarys biografii księdza Stanisława Staszica, odwołując się do jego najważniejszych pism i myśli politycznej – głęboko opartej na miłości do zagrożonej Ojczyzny. Następnie wyruszyliśmy tropem ojczystych i europejskich wojaży naszego Patrona, prezentując Księdza Staszica jako prekursora turystyki i rekreacji. W ubiegłym roku skupiliśmy się na działalności naszego Patrona jako prekursora ekonomii społecznej, aktywizatora ludzi wykluczonych i hojnego darczyńcy.
W tym roku towarzyszy nam hasło: Staszic inspiruje!
W czasie tegorocznej uroczystości głos zabrali Pani Jadwiga Irena Milewska - Dyrektor Zespołu Szkół w Gąbinie, Pan Bogdan Banaszczak - Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, a także Pan Krzysztof Jadczak - Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin. Prezes Towarzystwa Szkół Staszicowskich - Pani Beata Baszczyńska-Misztal, skierowała do nas okolicznościowy list, który odczytała Pani Maria Olszewska. Wspomnieliśmy także śp. Bronisława Burego – wieloletniego Prezesa Towarzystwa Szkół Staszicowskich, który zmarł 11 października br. Bronisław Bury – pomysłodawca i założyciel Ogólnopolskiego Klubu Szkół Staszicowskich, który przez 32 lata pełnił funkcję Prezesa stowarzyszenia. Nie szczędząc sił fizycznych i duchowych skupił wokół siebie ludzi z ponad 50 szkół ponadpodstawowych zachęcając do postępowania w myśl księdza Stanisława Staszica, aby „być narodowi użytecznym”.
Młodzież Zespołu Szkół przybliżyła nam postać Patrona - księdza Stanisława Staszica w programie artystycznym „Kawka z Patronem” – dekoracje przygotowała Pani Maria Olszewska, muzykę Pan Tomasz Obidowski, scenariuszem i reżyserią zajęła się Pani Małgorzata Mofina-Olejnik. Maja Górecka i Kacper Rutkowski – uczniowie klasy IV, nasi utalentowani szkolni graficy, przygotowali dwie prezentacje: dotyczące udziału nauczycieli i uczniów w sympozjach Szkół Staszicowskich od roku 2022, czyli roku w którym zainaugurowaliśmy 5-letni projekt „Pod znakiem Staszica”, a także sentymentalną podróż przez wcześniejsze staszicowskie gale utrwaloną w kadrach aparatu fotograficznego.
Wyczekiwanym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursów staszicowskich skierowanych do uczniów szkół podstawowych oraz młodzieży Zespołu Szkół – nagrody ufundowały stowarzyszenia IUVENES z Panią Prezes Joanną Matuszewską, stowarzyszenie Razem Możemy Więcej z Panią Prezes Elżbietą Młodziejewską, Rada Rodziców Zespołu Szkół z Przewodniczącą Panią Moniką Sperber i Wiceprzewodniczącą Panią Iwoną Korpowską, a także Biblioteka Aleksandryjska im. św. Tomasza z Akwinu w Dobrzykowie, którą reprezentowała Pani Małgorzata Mofina-Olejnik. Bardzo cieszymy się z zaangażowania społeczności szkół podstawowych, a szczególne podziękowania składamy na ręce Pani Ireny Mofiny – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Borkach, Pani Marzeny Ledzion – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czermnie, Pani Ewy Chrząszczewskiej – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowym Kamieniu, Pani Danuty Jakubowskiej – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobrzykowie i całych społeczności szkół, które chcą razem z nami uczestniczyć w święcie Zespołu Szkół w Gąbinie.
Na zakończenie naszej uroczystości Rada Rodziców przygotowała dla naszych gości słodką niespodziankę – ciasta i ciasteczka przy filiżance aromatycznej kawy. Słodkim akcentem był także wspaniały tort upieczony przez Panią Marię Elżbietę Błaszczyk, profesjonalnie podzielony przez nasze hotelarki.
Serdeczne podziękowania dla Pana Marcina Jasińskiego z „Manufaktury Eventu” i stowarzyszenia Razem Możemy Więcej za oprawę techniczną i nagłośnienie dzisiejszej imprezy. Podziękowania dla Pani Marii Elżbiety Błaszczyk i Pani Agaty Sztygiel, a także klas 5 THG, 4 TH i II H za profesjonalną obsługę gości i nienaganny strój, a także grupy fotograficznej Pixel – Mai Wróblewskiej, Mai Kacprzak, Jakuba Felczaka oraz Pani Beaty Żabki, naszych szkolnych wolontariuszy z Klubu Ośmiu i Pani Kamilli Krakowskiej, a także wszystkich pracowników administracji i obsługi – bez Waszego zaangażowania dzisiejsza uroczystość nie miałaby takiego wyrazu.
Drodzy Przyjaciele Zespołu Szkół w Gąbinie, bardzo cieszymy się, że byliście dziś z nami i wspólnie celebrowaliśmy „Urodziny Patrona”!
M. Mofina-Olejnik